Chia semínka

Chia semínka jsou semínka šalvěje hispánské. Tato rostlina je náročná na kvalitu podnebí a půdy. Nejvhodnějším místem pro její pěstování je Jižní Amerika. Rostliny mají buď bílé, nebo fialové květy.

Přínosy chia semínek

Chia semínka

Velkým přínosem těchto semínek je jejich výživová hodnota. Mají skvělé hydrofilní vlastnosti a díky nim jsou schopné svůj objem zvětšit až 12x. Další výhodou je, že nemají žádnou specifickou chuť. Obsahují velké množství proteinů, sacharidů, tuků, omega-3 mastných kyselin, vlákniny, vápníku, antioxidantů, železa, zinku a magnesia. Lze z nich vytvořit lehce stravitelný gel, který snižuje hladinu cukru v krvi a napomáhá při hubnutí. Jsou vhodným doplňkem zdravé stravy. Optimální množství konzumace je 2-3 lžíce chia semínek denně. Další výhodou je, že neobsahují lepek a jsou vhodné i pro diabetiky.

Využití chia semínek

Jejich využití najdeme v přípravě pečiva a cereálií, jsou vhodná i do salátů či dnes oblíbených smoothie nápojů. Lze je přidat i do kukuřičné kaše nebo vytvořit chia pudink. Díky neutrální chuti a vůni můžeme dát chia semínka i do jogurtu či pomazánky. V dnešní době v obchodě se zdravou výživou můžeme narazit i na chia olej nebo mouku. Konzumace chia semínek se doporučuje i před větší fyzickou zátěží. Díky tomu se těší velké oblibě u sportovců. Jsou vhodná i pro děti, kojící matky a pro vegetariány a vegany.

Summary
Chia semínka
Article Name
Chia semínka
Description
Chia semínka jsou semínka šalvěje hispánské. Tato rostlina je náročná na kvalitu podnebí a půdy. Nejvhodnějším místem pro její pěstování je Jižní Amerika. Rostliny mají buď bílé, nebo fialové květy.
Author
Publisher Name
fitkalendar.cz
Publisher Logo