Jak na jarní detoxikaci organismu?

Stres, nedostatek pohybu, konzumace průmyslově zpracovaných potravin plných aditiv, konzervantů a barviv, to všechno jsou příčiny, že se naše lidské tělo stává tak trochu skládkou. Denně do sebe dostáváme spousty toxinů, kterých se organismus potřebuje zbavit. My mu to svým hektickým a nezdravým životním stylem bohužel příliš neusnadňujeme. Proto je důležité čas od času udělat očistu svého těla.

Příznaky signalizující nutnost očisty těla

Většinou považujeme za samozřejmé, že si pravidelně myjeme celé tělo, stříháme si vlasy a nehty, čistíme si zuby. Vnější úklid nezanedbáváme, vždyť se přece chceme dobře cítit a vypadat tak, aby se ani ostatní lidé neštítili naší společnosti. Ovšem vnitřní detoxikace a očista organismu za tou vnější bohužel často pokulhává.

Kdy nastává správný okamžik provést důkladný úklid? Trpíte-li některým z následujících příznaků, je na čase se nad sebou zamyslet:250x250-1458063585.jpg

  • Únava a slabost
  • Plynatost, nadýmání
  • Opakované bolesti hlavy
  • Kožní potíže a vyrážky
  • Chronická zácpa
  • Silně zapáchající stolice
  • Vyduté nafouklé břicho
  • Opakované infekce

 

Jak na detox organismu

Organismus vám těmito příznaky dává jednoznačně najevo, že detoxikace těla se ocitá na pořadu dne. Vaše detoxikační kůra může mít různé podoby.

Velmi účinný je například půst. Pro začátek je lepší začít s jednodenním očistným půstem. Vhodné je provádět půsty pravidelně, třeba jednou týdně si udělat půst v pondělí po náročném víkendu.

Někdo ale může mít s půstem problém, proto se dá detoxikace zahájit jedním zeleninovým a jedním ovocným dnem a dál jíst jenom lehká jídla. Zkuste si touto formou naplánovat týdenní detoxikační režim:

1. den zelenina
2. den ovoce
3. a 4. den zelenina, ovoce, brambory, rýže, celozrnné pečivo
5. a 6. den zelenina, ovoce, brambory, rýže, celozrnné pečivo, zakysané mléčné výrobky, sýr
7. den zelenina, ovoce, brambory, rýže, celozrnné pečivo, zakysané mléčné výrobky, sýr, bílé maso, ryby

Do jídelníčku hlavně vlákninu

Každá očista střev musí být založena na zdravém stravování. Základem je zelenina, kterou můžete v podstatě v téměř neomezeném množství. Dodáváte tím svému tělu vitamíny a minerály, ale také vlákninu, která je při gruntování celého střevního systému naprosto nezbytná. Právě ona na sebe naváže spoustu zplodin a pomůže je stolicí vyloučit ven.

Podstatné je samozřejmě doplnit jídelníček také o ovoce. S tím byste ale měli být opatrní. Můžete si dopřát ovocný den, ale potom by měly být porce už omezené a především v dopoledních hodinách kvůli vysokému obsahu fruktózy.

Dodržujte pitný režim

Jak detoxikace organismu probíhá? Pokud nesaháte po radikálním půstu, je dobré si naplánovat jídelníček, který organismu odlehčí a pomůže mu vyloučit odpadní látky. Naprostým tabu se tak stávají těžké sladké a tučné pokrmy, které naopak tělo zanášejí dalším nepořádkem.

Jezte výhradně lehce stravitelná jídla (rýže, brambory) s velkým množstvím zeleniny a pečlivě dodržujte pitný režim. Pro očistu je nejvhodnější čistá neperlivá voda, do které můžete přidat pár kapek čerstvé citronové šťávy, která působí v lidském těle jako pufr proti překyselení. Pitný režim můžete zeleným čajem, ovšem k němu si vždy dejte dostatek vody.

Potraviny pro lepší detoxikaci

Regeneraci jater pomáhají hořké a kyselé potraviny, výborné je například kysané zelí. Listová zelenina, tedy špenát, kapusta, rukola, různé druhy salátů jsou skvělým čističem trávicího traktu. Dopřejte si denně misku salátu, nejlepší je tuto zeleninu konzumovat syrovou třeba jako předkrm. Aktivaci jaterních enzymů docílíte česnekem.

Červená řepa ať už jako kompot, salát v kombinaci třeba s mrkví, nebo ve formě řepné šťávy nastartuje peristaltiku střev, posílí organismus a látkovou výměnu. Přírodním všelékem podporujícím trávení je zázvor. Z masa volte jedině bílé, tedy kuřecí, krůtí a ryby.

Summary
Jak na jarní detoxikaci organismu?
Article Name
Jak na jarní detoxikaci organismu?
Description
Stres, nedostatek pohybu, konzumace průmyslově zpracovaných potravin plných aditiv, konzervantů a barviv, to všechno jsou příčiny, že se naše lidské tělo stává tak trochu skládkou.
Author
Publisher Name
fitkalendar.cz
Publisher Logo